Téma spolupráce

 

Rozmanitost místních tradic v evropském zemědělství - obnova vinice v oblasti Sandomierzké vysočiny(Polsko)

  Střední škola zemědělská (obor zahradník / zahradnice) v Sandomierzi má jako partnery Odbornou školu zemědělskou ze saského Döbelnu v Německu, a  vinařskou školu z českého města Valtice. Téma našeho společného projektu zní: "Místní rozmanitost a tradice evropského zemědělství - vinice na náhorní plošině v Sandomierzi." Studenti ze všech tří škol se mají dozvědět o tradicích vinařství v partnerských zemích a vysadit, díky získaným zkušenostem, nový vinohrad v Sandomierzi. Nová výsadba by měla být dobře promyšlena předem, proto jsme naplánovali povícero setkání a aktivit, které jí budou předcházet. Studenti a učitelé se poprvé setkají v Saském Oschatz v září 2008 při příležitosti oslavy dožínek, aby prezentovali tradice vinohradnictví a zemědělství každé z partnerských zemí. V Česku se pak uskuteční vinobraní, které představí místní zvyky a kulturní dědictví a partnerské školy se dozvědí jakými kroky musí hrozen projít, než se jeho vzácná šťáva může nalahvovat a prodat. Všechny plánované aktivity v oblasti mobility umožnit účastníkům projektu dozvědět se o rozmanitostech Evropského zemědělství, získat nové kontakty a prohloubit znalosti německého jazyka. 

 

Spolupracující školy

 
     
Střední odborná škola vinařská a Střední odborné učiliště zahradnické,
Sobotní 116, 691 42 Valtice
ČESKÁ REPUBLIKA
www.svisv.cz
 
 
 
Zespol Szkol Rolnicze Centrum Ksztalcenia Ustawicznego w Sandomierzu,
Mokoszynska 1, 27-600 Sandomierz 
POLSKO
 
 
  
Sächsisches Landesamt für Umwelt, Landwirtschaft und Geologie,
Klostergärten 4, 04720 Döbeln
NĚMECKO

 

 

 

 

 


Historie projektu

Projekt Comenius vzešel z předchozí spolupráce Střední vinařské školy  Valtice s Rolnicko-ovocnářskou školou v Sandoměři (Polsko) v projektu -Do světa!

Projekt měl název Polské ovocnářství a byl zaměřen na výměnné praxe žáků zúčastněných škol.

Cílem bylo seznámení se s technologiemi pěstování ovoce v Polsku/révy na Moravě. A poznávání systému výuky odborných předmětů v partnerských školách.

V letech 2006-2007 se uskutečnily 2 výměnné pobyty našich studentů a pedagogů. Praxe trvaly 7dní a studenti nejen pracovali na pozemcích školy, ale rovněž poznávali kulturu a památky partnerských zemí.  


Kontakt

Ing.Tomáš Javůrek

776372601


 

Střední vinařská škola a Střední odborné učiliště Valtice, leží v regionu Jižní Moravy, což je zemědělsky nejúrodnější a nejvyužívanější oblast v České republice. Na Jižní Moravě se nachází 95% vinic ČR a dále je zde pěstováno velké množství ovoce-hlavně teplomilné druhy. Střední vinařská škola a Střední odborné učiliště Valtice se snaží o rozvoj zemědělství, vinařské kultury a folkloru. Škola má 135.letou tradici a vždy byla významným vzdělávacím centrem v oblasti vinařství, ovocnictví a zelinářství.Naší snahou v projektu Partnerství škol je propojení naší školy a našeho regionu se sousedními zeměmi v rámci Evropské unie. Spolupráce na úrovní odborných zemědělských znalostí a dovedností a jazykových schopností. Další snahou je rozšířit našim studentům pohled na svět a usnadnit poznávání kultur mimo naši republiku.